۱۳۸۷ شهریور ۸, جمعه

فیزیوتراپی

اهداف درمانی فیزیوتراپی

مهمترین اهداف فیزیوتراپی بیماران به ویزه در ارتباط با موارد ارتوپدی عبارتنداز:

1-کاهش درد

2-کاهش ادم بافتی و کم کردن تورم مفصل

3-افزایش دامنه حرکتی مفصل

4-افزایش انعطاف پذیری بافت ها

5-در مراحل اولیه جلوگیری از ضعف و آتروفی عضلانی و در مراحل بعدی با هدف تقویت عضلات با توجه به شرایط بیمار

6-بهبود تعادل و ایجاد برنامه هایی جهت کنترل حرکتی(Motor Control)


مهمترین مسئله ای که هر فیزیوتراپیست در مرحله اولیه درمان بسیاری از بیماران ارتوپدی مد نظر قرار می دهد,کنترل درد,تورم وادم بافتی است.اگر فیزیوتراپیست مرحله اول درمان را غیرتهاجمی و کنترل شده انجام دهد,مطمئنا اثرات درمانی بهتر و سریعتر خواهد بود که این نکته مستلزم آشنایی بیمار با نوع آسیب و آموزش های لازم به او جهت کنترل درد و تورم می باشد.

بنابراین بهترین روش برای غیرتهاجمی عمل کردن در فاز حاد آسیب,به کاربردن قانون PRICE است که معرف Protection,Rest,Icing,Compresson,Elevation می باشد.برای محافظت می توان از یک وسیله کمکی استفاده کرد.منظور از استراحت محدود کردن فعالیت بیمار در ارتباط با ناحیه آسیب دیده می باشد که به خصوص در 48 تا 72 ساعت اول ضروری است.

استفاده از سردکننده ها یی چون کیسه یخ در مرحله حاد(Acute)نقش بسیار مهمی در کاهش خونریزی و درنتیجه کاهش التهاب(Inflammation)دارد و اثرات ضد درد واسپاسم آن بر همگان آشکار است.به همین ترتیب Compression (فشار کنترل شده ازطریق بانداژ) و Elevation(بالا نگه داشتن اندام آسیب دیده) با کاهش تورم و ادم نقش موثری درجهت تسریع روند التهاب و درنتیجه بهبودی فرد ایفا می کند.

یک نکته بسیار مهم که امروزه در علم فیزیوتراپی در روند برنامه ها و استراتژی هایش تاکید می شود انجام تمرینات زنجیره بسته (Klosed Kinematic Chain Exercises) در اولین فرصت ممکن با توجه به شرایط بیمار می باشد که به تدریج این تمرینات باید گسترش یابند.

تمرینات زنجیره بسته جهت برقراری مجدد سیستم عصبی-عضلانی(Neuromuscular System)حیاتی اند.یکپارچگی,تعادل و هماهنگی اعضای بدن بدون انجام این گونه تمرینات تقریبا محال است.بنابراین لازم است بیماران به خصوص ورزشکاران حرفه ای با توجیه شدن در ارتباط با نقش این تمرینات برای زمان های طولانی تری تحت کنترل باشند.

مطالب مرتبط:
آشنایی با فیزیوتراپی
توصیف فیزیوتراپی در سایت ویکی پدیا
کاربردهای درمانی فیزیوتراپی

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر