۱۳۸۸ فروردین ۳۰, یکشنبه

آنژیوپلاستی عروق کرونر ( Coronary artery angioplasty )

قلب که پمپ و تلمبه خون رسانی کل بدن نام دارد, خودش از رگهای مخصوصی که از آئورت جدا شده و در جدار عضلانی قلب پخش میشود خونگیری می کند.رگهای مخصوص خونرسانی قلب را عروق کرونر(Coronary Arteries) می گویند. هر ضربان قلب دو مرحله یا(فاز) دارد.مرحله سیستول یا مرحله انقباض و مرحله دیاستول یا مرحله انبساط.در مرحله انقباض یا سیستول خون به همه اعضاء بدن میرسد مگر به خود عضله قلب که این عضله فقط در مرحله دیاستول قادر به خونگیری است.

تحت شرایط خاصی مثل چربی خون بالا-سن بالا-قند خون بالا- و یا زمینه ارثی و فامیلی وبه خصوص مصرف دخانیات و استرس های شغلی و محیطی داخل رگهای خونرسان قلب(عروق کرونر) ترکیبات و پلاک های چربی رسوب کرده و فضای داخل رگ را تنگ میکند.این تنگی بعضی مواقع آن قدر شدید است که عضله قلب نمی تواند خون کافی از رگ دریافت کند یعنی قلب قادر به کار عادی نیست و حتی قسمتی از عضله قلب ممکن است در اثر نرسیدن خون دچار مرگ گردد.این حالت را سکته یا انفارکتوس قلبی گویند.اگر نرسیدن خون آنقدر شدید نباشد که مرگ عضلات قلب اتفاق بیفتد ولی باعث درد شدید جلوی قفسه سینه به مدت چند دقیقه تا نیم ساعت گردد می گویند آنژین قلبی ایجاد شده است.انفارکتوس دردی ایجاد می کند که معمولا بیش از یک ساعت طول می کشد.
درمان رگ های تنگ شده قلب گشاد کردن رگ از طریق بالون زدن ویا عمل جراحی باز پیوند یک رگ دیگر به جای رگ تنگ شده است.باز کردن رگ از طریق بالون زدن را رگسازی یا تعمیر و ترمیم رگ یا "آنژیو پلاستی" یا PTCA می گویند.
PTCA یا Percutaneus Transluminal Coronary Angioplasty روش رایجی برای باز سازی رگ های قلب تنگ شده است که امروزه در تمام دنیا از جمله کشور ما انجام می شود.
با ابزار مخصوص از فضای داخل سرخرگ بزرگ کشاله ران وارد آئورت و از آن جا وارد رگ های مخصوص قلب شده و کار گشاد سازی یا در واقع رفع تنگی را انجام می دهند. پس از بالون زدن و گشاد کردن رگ معمولا وسیله فلزی توری یا فنری شکل ظریفی هم در ناحیه بالون زده رگ قرار میدهند که همان ناحیه مجددا دچار تنگی نشود یا به اصطلاح حالت گشاد شده در همان وضعیت اصلاح شده همیشه باقی بماند.این وسیله ظریف گران قیمت را Stent می گویند.
یاد مان نرود که این عمل یک اقدام درمانی است و همیشه پیشگیری اصلح و ارجح بر درمان است. تا آنجا که میسر است باید کاری کرد که این تنگی عروق قلب پیش نیاید.

تصاویر زیر نحوه انجام آنژپلاستی کرونر قلب را به خوبی نشان می دهند:
منبع متن:http://medical3000.blogfa.com/

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر