۱۳۹۰ خرداد ۱۳, جمعه

خونريزى هيپرتانسيو پوتامن (Hypertensive putaminal hemorrhage)

يكى از علل شايع خونريزيهاى غير ضربه‏اى داخل جمجمه‏اى، خونريزيهاى هيپرتانسيو است و در بيمارانى كه به فشار خون طولانى و مداوم مبتلايند شايع‏تر است. اين نوع خونريزى به طور تيپيك در يكى از چهار محل زير روى مى‏دهد:
1) پوتامن و كپسول داخلى مجاور آن
2) تالاموس
3) پل مغزى
4) مخچه
شايع‏ترين شكل بالينى خونريزى هيپرتانسيو با خونریزی پوتامنی ديده مى‏شود كه در آن كپسول داخلى مجاور عقده‏هاى قاعده‏اى نيز آسيب مى‏بيند. اگر خونريزى شديد باشد، بيمار ظرف چند دقيقه به كوما مى‏رود، ولى همى پلژى طرف مقابل مهمترين نشانه آن است. در موارد ملايم‏تر در عرض 5 تا 30 دقيقه صورت بيمار به يك سو مى‏چرخد، تكلم مختل يا آفازيك مى‏شود، بازو و ساق پا تدريجا ضعيف مى‏شوند و چشمها به طرف مقابل اندامهاى فلج منحرف مى‏شوند. فلج به تدريج شديدتر مى‏شود و اندامهاى مبتلا شل و يا در حالت اكستانسيون سفت مى‏شوند و نشانه بابنسكى در همان سمت ظاهر مى‏شود.
در موارد بدخيم به علت فشار بر روى قسمت فوقانى ساقه مغز حالت خواب‏آلودگى به استيوپور (حالت سستی و کرختی که با کاهش پاسخ به تحریکات همراه است) تبديل مى‏شود. كوماى ايجاد شده همراه با تنفس عميق، نامنظم يا متناوب، مردمك گشاد و ثابت در طرف ضايعه، علامت بابنسكى دو طرفه و رژيديتى دسربره خواهد بود. ايجاد ادم در بافت اطراف باعث تخريب پيشرونده وضع بيمار در عرض 12 تا 72 ساعت مى‏شود.
منابع:
-انتظارى طاهر،محمد؛ بيناى مطلق،همايون؛زمانى،بابك. ترجمه: بيماريهاى اعصاب هاريسون. شركت نشر دانش امروز
-قاضى جهانى،بهرام. ترجمه مبانى طب سسيل، بيماريهاى مغز و اعصاب.مرکز نشر اشارت
-برزکار،ابراهیم.ساختار و عملکرد سیستم عصبی-عضلانی.تحت نظارت:دکتر حسن عشایری.با همکاری:دکتر مسیب برزکار.چاپ اول.بهار ۱۳۸۵.ISBN 964-06-7688-8

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر