۱۳۹۰ آذر ۱۷, پنجشنبه

ناحيه حركتى تكميلى (Supplementary Motor Area)

ناحيه حركتى تكميلى (SMA) یا مکمل در طرف داخلى نيمكره هاى مخ در ناحيه 6 برودمن قرار گرفته است. این ناحیه در کنترل پوسچر و تنظیم حرکات مربوط به عضلات پروگزیمال نقش دارد. تحريك الكتريكى در اين ناحيه برخلاف ناحيه حركتى اوليه موجب انقباض عضلانى در دو طرف بدن می شود. ضايعات يك طرفه منجر به اختلال شديد فعاليت حركتى خود به خودى (غيرارادى) و عمدتا در طرف مقابل، اختلال در سهولت تكلم و هماهنگى دستها می شود. برداشتن ناحیه حرکتی مکمل بر روی حرکات دیستال تاثیر ندارد. ضايعات دو طرفه موجب آكينزى و موتيسم (از دست دادن تكلم) طويل المدت می گردند.نواحی حرکتی قشر مغز در تصویر زیر:
پيشنهاد ارتباط اثرات ضايعات ناحيه پيش حركتى و ناحيه حركتى تكميلى(SMA) (به غير از اثرات روى تكلم) با بيمارى پاركينسون آشكار و واضح است. اين دو ناحيه اطلاعات ورودى فراوانى را از عقده هاى قاعده اى و از طريق هسته قدامى شكمى (V.A.N) تالاموس دريافت می كنند. هر چند نحوه عملكرد اين هسته روى اين مناطق در جريان بيمارى پاركينسون و حتى در افراد سالم مشخص نيست، اما به نظر می رسد كه احتمالاً اختلال و آشفتگى پيامهاى ورودى از آن در اختلال حفظ و تثبيت وضعيت بدن در بيمارى پاركينسون و نيز در مشكلات آنها جهت آغاز حركات ارادى دخالت دارد.
منبع:
از کتاب ساختار و عملکرد سیستم عصبی-عضلانی به ترجمه و تدوین نویسنده وبلاگ(فیزیوتراپیست ابراهیم برزکار).چاپ فجر.بهار ۱۳۸۵(چاپ اول)
مطالب مرتبط:
نواحی حرکتی قشر مغز
کنترل حرکتی
دستگاه حرکتی

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر